Dziś jest sobota, 23.03.2019, imieniny Oktawiana, Pelagii
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Malanowie » Aktualności » Od 100 lat Bogu na chwałę, ludziom na pożytek, czyli Jubileusz OSP w Malanowie

Od 100 lat Bogu na chwałę, ludziom na pożytek, czyli Jubileusz OSP w Malanowie

Od 100 lat Bogu na chwałę, ludziom na pożytek, czyli Jubileusz OSP w Malanowie

Rok 1918 to data szczególna w polskiej historii. Jest to również data szczególna dla strażaków z Malanowa. Gdy Polska wyzwalała się z kajdan niewoli, na malanowskiej ziemi powstała inicjatywa utworzenia straży ogniowej.

Jeszcze do niedawna uważano że OSP w Malanowie została założona w 1921 r. Odnalezione w Archiwum Państwowym w Kaliszu dokumenty niezaprzeczalnie potwierdzają jednak że malanowska jednostka została powołana do życia w 1918, a jej pierwszym prezesem został proboszcz tut. parafii ks. Józef Nowicki.

16 września br. druhowie z Malanowa świętowali jubileusz 100-lecia jednostki. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od uroczystej zbiórki na placu przy świetlicy wiejskiej w Malanowie. Następnie uczestnicy uroczystości wraz pocztami sztandarowymi przy akompaniamencie orkiestry dętej z Tokar przeszli ulicami Malanowa do kościoła, gdzie została odprawiona msza św. którą koncelebrowali ks. prałat Stanisław Płasczyk, ks. kapelan Antoni Janicki oraz ks. kanonik Mirosław Korytkowski – były wikary malanowskiej parafii.

Druga część uroczystości rozpoczęła się od odsłonięcia - na budynku świetlicy wiejskiej -pamiątkowej tablicy upamiętniającej 100 rocznicę założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Malanowie oraz 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po uroczystym wzniesieniu flagi państwowej oraz uroczystym złożeniu meldunku przez dowódcę imprezy kpt. Krzysztofa Gruszczyńskiego, prezes OSP w Malanowie Antoni Rosiak powitał przybyłych gości. Wyjątkowy jubileusz malanowskiej straży swoją obecnością uświetnili m.in. Poseł na Sejm RP- Ryszard Bartosik, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego – Krzysztof Grabowski, Radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – Anna Majda, Starosta Turecki – Mariusz Seńko, Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu –mł. bryg. Arkadiusz Przybyła, Komendant Powiatowy PSP w Turku – kpt. Piotr Pietrucha, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Turku – Grzegorz Ciesielski oraz lokalne władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy – Sławomirem Prentczyńskim oraz Przewodniczącym Rady Gminy – Andrzejem Tomsem.

Święto 100-lecia OSP w Malanowie było okazją do wręczenia wyróżnień osobom zaangażowanym w działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego ZOSPRP Ochotnicza Straż Pożarna w Malanowie została odznaczona Złotym Znakiem Związku. Jednostka została odznaczona na sztandar. Medale i odznaki otrzymali również:

-        Andrzej Dudek (OSP Malanów) – Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa

-        Marek Marecki (OSP Bibianna) – Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa

-        Marcin Wągiel (OSP Żdżenice) i Jan Kibiuk (OSP Grąbków) – Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa

-        Patryk Frątczak, Alicja Stefaniak, Damian Kwiatkowski (OSP Malanów ) – Odznaka Wzorowy Strażak.

Niezwykle ważnym momentem uroczystości było złożenie ślubowania przez członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i włączenia ich w poczet członków OSP. Tym samym kolejne pokolenie młodych adeptów pożarnictwa zasila szeregi OSP, kontynuując tradycję i działalność swoich przodków. Młodzi druhowi wyróżnili również swoich opiekunów. Dh Alicja Stefaniak, Dh Grzegorz Kwiatkowski oraz Dh Sebastian Płóciennik otrzymali od swoich młodszych kolegów podziękowania za poświęcony czas i zaangażowanie włożone w ich wyszkolenie.

Po okolicznościowych przemowach oraz życzeniach wszyscy uczestnicy Jubileuszu udali się na wspólny posiłek na którym nie zabrakło również jubileuszowego tortu.

Uroczystość Obchodów 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Malanowie była współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi”.

 

GALERIA

                                                                                                                   DM

 

 


Pozostałe aktualności