Dziś jest czwartek, 06.08.2020, imieniny Jakuba, Sławy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Malanowie » Aktualności » OSP Kotwasice nadal w KSRG

OSP Kotwasice nadal w KSRG

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, mający na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń. KSRG powstał w 1995 roku a od 2014 włączona w jego struktury została Ochotnicza Straż Pożarna w Kotwasicach. Jest to druga jednostka OSP z terenu naszej gminy, która należy do tego systemu, wcześniej do KSRG przystąpiła OSP w Malanowie.

16 lipca br. Wójt Gminy Malanów-Ireneusz Augustyniak wraz z Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotwasicach-Markiem Graczykiem podpisali z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Turku st.kpt. Piotrem Pietruchą porozumienie na mocy którego jednostka z Kotwasic nadal będzie częścią KSRG.

Jednostka należąca do KSRG musi spełniać szereg wymagań. Warunki i tryb włączenia jednostek ochrony przeciwpożarowej do systemu określa rozporządzenie MSWiA. Jednostka musi posiadać zarówno odpowiedni sprzęt techniczny jak również określoną liczbę wyszkolonych druhów spełniających wymagania bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych.

Zadania ratownicze przewidziane dla jednostki w ramach systemu to m.in. walka z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, kwalifikowana pierwsza pomoc, zabezpieczenie obszaru chronionego KP PSP w Turku. Porozumienie obowiązuje do grudnia 2024 roku.

DM


Pozostałe aktualności