Dziś jest piątek, 26.02.2021, imieniny Aleksandra, Mirosława
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Malanowie » Aktualności » Figura św. Floriana trafiła do druhów z Miłaczewa

Figura św. Floriana trafiła do druhów z Miłaczewa

Figura św. Floriana trafiła do druhów z Miłaczewa

W tym roku Druhowie OSP Miłaczew obchodzą jubileusz 75-lecia powstania jednostki. Okazją do uczczenia tej wyjątkowej rocznicy, miał być corocznie obchodzony Gminny Dzień Strażaka. Niestety tegoroczna pandemia koronawirusa sprawiła, że trzeba było zrezygnować z uroczystego świętowania.

Z okazji jubileuszu, strażacy z Miłaczewa otrzymali od malanowskiej parafii figurę świętego Floriana. w minioną niedzielę 22 listopada br. w obecności Wójta oraz przy skromnym udziale druhów i mieszkańców miało miejsce uroczyste poświęcenie podarowanej figury. Liturgii przewodniczył ks. Marcin Zaworski. Obrzedu poświęcenia i przekazania dokonał ks. prałat Stanisław Płaszczyk.

Święty Florian, był oficerem rzymskim, który w 304 roku poniósł śmierć za wiarę, utopiony w rzece Enns na terenie dzisiejszej Austrii ponieważ ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody . Od 1436 r. wraz ze świętymi Wojciechem, Stanisławem i Wacławem został zaliczony do głównych patronów Polski. Kult św. Floriana jako patrona od pożarów rozpoczął się w XVI w. Przełomowym wydarzeniem był pożar jaki wybuchł w 1528 roku w Krakowie i strawił znaczną część miasta, a w szczególności północną część Starego Miasta. Ocalał tam jedynie kościół pod wezwaniem Świętego Floriana. Odtąd św. Florian stał się patronem strażaków oraz innych zawodów związanych z ogniem, m.in. hutników, kominiarzy czy piekarzy.

Figura św. Floriana zawisła w gablocie na jednej ze ścian świetlicy wiejskiej w Miłaczewie. To kolejna strażnica po Malanowie i Grąbkowie przy której znajduje się patron strażaków.

D.M.


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności