Dziś jest piątek, 26.02.2021, imieniny Aleksandra, Mirosława
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Malanowie » Aktualności » Ponad 1,1 mln złotych na OSP

Ponad 1,1 mln złotych na OSP

Ponad 1,1 mln złotych na OSP

W minionym roku wozy strażackie z Malanowa, Kotwasic, Grąbkowa, Feliksowa i Miłaczewa 111 razy opuszczały remizy. Tym samym ponad sto razy strażacy dowiedli swojego zaangażowania ratując życie, zdrowie i dobytek innych. Jednak samo zaangażowanie i wyszkolenie to za mało. Potrzebny jest odpowiedni sprzęt który z jednej strony zabezpiecza druhów, a z drugiej strony daje im szerokie możliwości działania. Dlatego ważne jest, aby nie tylko utrzymywać go w należytym stanie, ale także wciąż unowocześniać, co kosztuje niemałe pieniądze. W 2020 roku łączne wydatki związane z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi z terenu gminy Malanów znacząco przekroczyły 1,1 mln zł. Były to pieniądze pochodzące z budżetu gminy (w tym z funduszu sołeckiego) oraz ze źródeł zewnętrznych. W ich pozyskiwaniu uczestniczyła nie tylko gmina, ale także indywidualnie druhowie z poszczególnych jednostek. Poza wydatkami na bieżące utrzymanie OSP i ekwiwalenty strażackie, lwia część pieniędzy przeznaczona była na liczny sprzęt, wyposażenie i remonty. Największym wydatkiem był oczywiście zakup nowego samochodu bojowego do jednostki OSP Kotwasice (prawie 800 000 zł). Poza tym były też drobniejsze acz bardzo ważne wydatki, w tym m.in.:

OSP Bibianna – ubrania specjalne i piec do remizy;

OSP Dziadowice – remont garażu;

OSP Feliksów – motopompa pływająca;

OSP Grąbków – ubrania specjalne;

OSP Kotwasice – wyposażenie nowego auta, remont zbiornika wody w pojeździe;

OSP Malanów – ubrania specjalne, hełmy, kamery termowizyjne, nowa przyczepka, remont pomieszczeń garażowych;

OSP Miłaczew – ubranie specjalne, węże i drobny sprzęt p.poż.;

OSP Targówka – agregat prądotwórczy i remont garażu.

Konieczność inwestowania w Ochotnicze Straże Pożarne odczuwają także nasi mieszkańcy. Co roku przeznaczają w ramach funduszu sołeckiego coraz większe kwoty na wsparcie druhów. Są to pieniądze zarówno na bieżące utrzymanie remiz, jak i na nowy sprzęt. Co ważne odnotowania, także mieszkańcy niektórych sołectw nie posiadających remiz inwestują część swojego funduszu sołeckiego w straż z sąsiedniego sołectwa. Przykładem mogą tu być sołectwa Miłaczewek i Miłaczew Kolonia.

W planie tegorocznego budżetu na straże przeznaczone jest nieco ponad 250 000 zł. Na tą kwotę składa się:

- zakup paliwa, olejów, części zamiennych, materiałów ochronnych, serwis i legalizacja sprzętu, badania techniczne, zakup wyposażenia itp. - 77 389,61 zł;

- ekwiwalent dla druhów za udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych i szkoleniach oraz ich wynagrodzenia za utrzymywanie sprzętu w gotowości bojowej - 62 800 zł;

- podatki, opłaty i ubezpieczenia - 35 600 zł;

- energia elektryczna - 22 000 zł;

- organizacja turniejów, zawodów i konkursów - 20 500 zł;

- badania strażaków - 12 000 zł;

- remonty i naprawy - 10 000 zł;

- dotacje - 10 000 zł.

Oczywiście zarówno gmina jak i jednostki OSP będą starać się pozyskać dodatkowe pieniądze z różnych zewnętrznych źródeł.

ŁN


Pozostałe aktualności