Dziś jest piątek, 26.02.2021, imieniny Aleksandra, Mirosława
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Malanowie » Aktualności » Strażacy z gminy Malanów z wyższym ekwiwalentem

Strażacy z gminy Malanów z wyższym ekwiwalentem

Strażacy z gminy Malanów z wyższym ekwiwalentem

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy ustalono nowe wysokości ekwiwalentu pieniężnego przysługującego strażakom.  Ustawa o ochronie przeciwpożarowej jednoznacznie wskazuje, że członek OSP, który uczestniczył  w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym  organizowanym przez PSP lub gminę otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustalana jest przez radnych w poszczególnych gminach, przy założeniu, że maksymalna wysokość ekwiwalentu nie może przekraczać  1/175 przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego przez Prezesa GUS.  Do tej pory dla strażaków z naszej gminy ekwiwalent wynosił odpowiednio:  8 zł za jedną godzinę szkolenia pożarniczego oraz 16 zł za jedną godzinę akcji ratowniczej.

Malanowscy Radni podnieśli ekwiwalent o 6,25 % co przekłada się na wzrost o 1 zł.  Po zmianach, które zaczną obowiązywać od 1 lipca br. stawka za każdą godzinę udziału członka OSP w działaniu ratowniczym wynosić będzie 17,00 zł oraz 9,00 zł za każdą godzinę udziału członka OSP w szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę.  Nowe stawki będą na ten moment najwyższymi w powiecie jeśli chodzi o gminy wiejskie. Wyższy ekwiwalent otrzymują jedynie druhowie z gmin miejskich. 

Wyższe stawki to efekt dobrej współpracy strażaków i  obecnej kadencji malanowskiego samorządu, który docenia zaangażowanie i poświęcenie strażaków w działaniach ratowniczych. Jak podkreślał już wielokrotnie Wójt – Ireneusz Augustyniak, bezpieczeństwo to sprawa priorytetowa, szczególnie w obecnych pandemicznych czasach i nie można na nim oszczędzać. Radni również byli zgodni w tej kwestii jednogłośnie przyjmując uchwałę.

DM


Pozostałe aktualności