Dziś jest piątek, 26.02.2021, imieniny Aleksandra, Mirosława
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Malanowie » Aktualności » Zarząd Główny ZOSP RP podjął decyzję o zmianie terminów walnych zebrań w 2021 r.

Zarząd Główny ZOSP RP podjął decyzję o zmianie terminów walnych zebrań w 2021 r.

Zarząd Główny ZOSP RP podjął decyzję o zmianie terminów walnych zebrań w 2021 r.

W piątek, 18 grudnia, odbyło się posiedzenie prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP po przewodnictwem druha Waldemara Pawlaka, które poświęcone było m.in. przeprowadzeniu kampanii sprawozdawczo-wyborczej w 2021 roku. W trakcie obrad podjęto dwie ważne uchwały, które będą miały wpływ ma przebieg wyborów w strukturach ochotniczych straży pożarnych.

- Mając na uwadze zmiany stopnia natężenia zagrożenia rozprzestrzeniania się na terenie Polski epidemii wirusa SARS-CoV-2 oraz przewidywania co do wprowadzanych przez władze państwowe nowych regulacji prawnych z tym związanych postanawia się przesunąć terminy kampanii sprawozdawczo-wyborczej w 2021 roku – wskazano w preambule podjętych uchwał. Zgodnie z przyjętymi regulacjami wybory w OSP będą odbywać się według następującego harmonogramu:

• od 1 stycznia do 30 września 2021 roku – wybory w poszczególnych jednostkach OSP;

• do 30 listopada 2021 roku – wybory władz gminnych ZOSP RP;

• do 31 stycznia 2022 roku – wybory władz powiatowych ZOSP RP;

• do 31 maja 2022 roku – wybory władz wojewódzkich ZOSP RP;

• między 9 sierpnia a 9 października 2022 – wybory władz krajowych ZOSP RP.

Zarząd Główny zobowiązał także prezydia zarządów oddziałów niższego szczebla do sprawowania bieżącego nadzoru nad przebiegiem kampanii sprawozdawczo-wyborczej przed XV Zjazdem Krajowym Związku OSP RP. Nadto mają zostać przygotowane wytyczne w sprawie możliwości przeprowadzenia posiedzeń władz OSP przy wykorzystaniu rozwiązań technicznych umożliwiających porozumiewanie się na odległość.

Wybory w OSP odbywają się co pięć lat. Warto dodać, że zgodnie z ustawą Prawo o stowarzyszeniach, jeżeli kadencja władz upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii lub 30 dni po ich odwołaniu, to podlega ona przedłużeniu do czasu wyboru władz stowarzyszenia na nową kadencję, jednak nie dłużej niż do 60 dni od dnia odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

                                                                                                             ZS

Żródło: ZOSP RP


Pozostałe aktualności